امروز دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

باید نقش روحانیت در جامعه بیشتر روشن و شفاف شود چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۲۸:۰۸


باید نقش روحانیت در جامعه بیشتر روشن و شفاف شود تعداد بازدید: ۳۱۲

نماینده طلاب و فضلای سیستان و بلوچستان با بیان اینکه روحانیت در جامعه نقش بسزایی ایفاء می کند، مخالف و نگرانی برخی افراد با این جایگاه را روشن و شفاف نبود جایگاه روحانیت داشت و از رسانه ها خواست که در این زمینه بیشتر تلاش کنند.

حجت الاسلام شریفی سیستانی، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان طلاب با بیان اینکه روحانیت که مسئولیت بزرگی بر عهدهاش است، ابراز کرد: حملاتی از جانب بعضی از افراد ناشناختهبه روحانیت شده است که البته محرک اصلی هم شیطان بزرگ است که به روحانیت میشود.

 

وی ادامه داد: وظیفهاصلی روحانیت در جامعه تبلیغ است «و الذین یبلغون رسالات الله ویخشونه و لایخشون أحدا ً إلا الله»؛ کسانی که در راه خدا تبلیغ میکنند همان کاری که رسول گرامی اسلامی در صدر اسلام وظیفه­شان بود «بلّغ ما أنزل من ربّک» این وظیفه را عهدهدار هستند.

 

نماینده طلاب و فضلای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این کارها برای خداست و اگر هم لطمهای، صدمهای به روحانیت بزند، افتخار است برای اینکه همان روش سالار شهیدان أباعبدالله الحسین(ع) است که اگر شمشیرها به جانب او سرازیر و روانه شد، حضرت فرمودند «إن کان دین محمدٍ لن یکتمل إلّا بقتلی یا أیها السیوف خذینی» این است که روحانیت از هیچ تهدیدی ترس ندارد.

 

حجت الاسلام شریفی سیستانی عنوان کرد: این وظیفه برای روحانیت است، دیگران هم وظیفهای دارند، رسانهها  هم وظیفه دارند که اولا این افرادی که این تهدیدها و مشکلات را بوجود میآورند، باید اینها را تعقیب کنند و ثانیا نقش روحانیت در جامعه باید بیشتر روشن و شفاف شود.

 

وی با طرح این سوال که یک روحانی در جامعه در اجتماع چه نقشی دارد؟ گفت: برخی هنوز به نقش روحانیت آشنا نیستند فکر میکنند عدهای سربار هستند که باید از جامعه برداشته شوند، در صورتی که روحانیت است که در جامعه حیات میدهد حال یا با شهادتش یا با بیانش که خودِ این بیان و تبلیغ خودش یک نوع شهادت است و بالاتر از شهادت است که مردم را به همان راه و روش سالار شهیدان، امر به معروف و نهی از منکر است مردم را از ناهنجاریها  باز بدارد و راهنمایی کند برای رسیدن به کمال ویک زندگی امن.

 

نماینده طلاب و فضلای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه ایجاد امنیت روحی در یک جامعه وظیفه روحانیت است بیان کرد: آیه هم داریم که «الذین آمنوا و لم یلبسوا إیمانهم بظلم اولئک لهم الأمن» این امنیت باید عموم به همه­جاها باشد اگر امنیت نباشد و خدای ناکرده به جای معروف، منکرات امنیت پیدا کند این به همه جا سرایت میکند یک میکروبی است که باید جلویش گرفته شود.

 

 حجت الاسلام شریفی سیستانی گفت: جامعهاسلامی، جامعهایران ما باید آنقدر امنیت داشته باشد آنقدر در آرامش باشد که حتی برای سایر جوامع الگو باشد که این انقلابی که شده، برای تمام جوامع الگو است و این ناهنجاریها را باید جلویش را گرفت و از مسئولین، رسانهها از بالا تا مقامات پایین، اینها باید سعی کنند که این امر به معروف و نهی از منکر واقعا در جامعه پیاده شود چه از جهت قوای سه گانه باید همکاری شود چه مردم، روشن شوند که نقش روحانیت در جامعه چیست.